WYSZUKIWARKA
Obowiązek usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych
Michał Urbaś | 2010-02-05 12:35:09

W związku z wystąpieniem w ostatnim okresie opadu śniegu, wzrósł zapas wody w śniegu i przekroczone zostały normy wartości obciążenia śniegiem. W związku z powyższym APELUJEMY o usuwanie śniegu i lodu z obiektów budowlanych celem zapobiegnięcia ewentualnej katastrofie.


Od dziś obowiązuje rozporządzenie wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Wojewoda zarządza w nim, że zobowiązuje właścicieli, zarządców i administratorów obiektów budowlanych do monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach i tym podobnych elementach budynków. W przypadku znacznych nagromadzeń śniegu lub lodu, sopli i nawisów lodowych mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, odpowiedzialny za stan techniczny obiektu, zobowiązany jest podjąć niezwłoczne działania, aby je usunąć. Natomiast usuwanie śniegu lub lodu z dużych powierzchni dachu wykonanego „jako lekka konstrukcja stalowa”, powinno się odbywać pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną.

 

Informacje o możliwościach przekroczenia grubości pokrywy śnieżnej lub lodowej zagrażającej obiektom będą przekazywane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego natomiast prowadzą wykazy budynków o powierzchniach zabudowy powyżej 2000 m kw. i 1000 m kw.

 

Kontrolę przestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia wojewoda powierza policji, straży pożarnej, straży miejskiej i nadzorowi budowlanemu.

 

źródło: strona www Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

© 2009 Jaworze OnLine. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: m3.net

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij